Hayvan severler arasında uzun yıllardır merak konusu olan veteriner konularının başında gelir, veterinerle veteriner hekim arasındaki farklar nelerdir? İnsanlar veterinerler ile veteriner hekimler arasında nasıl bir farklılık olduğunu, neye göre aralarında seçim yapmaları gerektiğini merak ediyorlar.

Veterinerle Veteriner Hekim Aynı Şey Midir?

Öncelikle konuya en doğru yerden temas etmek gerekir. Veterinerle veteriner hekim aynı şey midir? Genel olarak bildiğimiz gibi veterinerleri hayvan doktoru olarak halk arasındaki düşünceye göre sınıflandırırsak veteriner hekim tam olarak ne anlama gelmektedir? Veterinerle veteriner arasındaki farklar gerçekten var mı?

Dilimizdeki doktor, cerrah kelimelerinin farklılığı gibi veteriner hekimler ameliyat yapan hayvan doktorları mıdır, veterinerler henüz uzman olmamış, hekim olamamışlar mıdır yoksa bu kelimelerin bilmediğimiz çok daha farklı anlamları mı var? Yanıtı vermiştik, aslında ikisi aynı şey değil ama dilimizde çok benzer olarak kullanılıyorlar ve bu durum bir dil bilgisi hatasından öte değil.

Veteriner Ne Demek?

Veterinerle Veteriner Hekim Arasındaki Farklar Nelerdir?

Veteriner dilimize geldiği coğrafya itibariyle doğrudan hayvan demektir. Yani aslında veteriner kelimesinin doktorlukla, sağlıkla bir alakası yoktur. Veteriner yeryüzünde yaşayan tüm hayvanların yabancı dillerdeki genel adıdır.

Veteriner Hekim Ne Demek?

Veterinerin ne demek olduğunu öğrendikten sonra hekim kelimesiyle birleştiğinde ne anlama geldiğini tahmin etmek hiç zor olmayacaktır. Veteriner hekim dilimize baytar olarak geçen hayvan doktoru anlamına gelmektedir. Bu nedenledir ki veteriner klinikleri arasından size en yakın olanı seçtiğinizde karşınızdaki sağlık çalışanına veteriner yerine veteriner hekim demeniz daha nazik bir davranış olacaktır.

Veterinerle Veteriner Hekim Arasındaki Farklar Nelerdir?

Veterinerin ne anlama geldiğini, veteriner hekimin ne demek olduğunu sizlerle paylaştığımıza göre veterinerle veteriner hekim arasındaki farklar hakkında konuşmanın zamanı geldi diyebiliriz. Aslında kelime anlamlarına baktığımızda konuyu çözdük demek yanlış olmaz.

  • Veteriner bir canlı grubuyken veteriner hekim bir meslektir.
  • İkisi de aynı dil grubundan dilimize katılmıştır.

Veteriner hayvan demekken, veteriner hekim hayvan doktoru demektir ve aralarında fark gayet açıktır. Günümüzde yanlış bir kullanımla veteriner kelimesi veteriner hekim kelimesinin anlamında, yerinde kullanılmaktadır. Artık bu hataya düşmeyeceğiniz için çok şanslı ve bir o kadar da bilgilisiniz.

Cevap yazın