Ülkemizde belirlenen asgari bir çalışma saati vardır. Bu süre haftada 45 saati aşmamalıdır. Bu doğrultuda veteriner klinikleri çalışma saatleri yönetmeliklerde belirtildiği şekilde düzenlenir. Ayrıca çalışma saati üzerinde değişikliğe neden olabilen mesai saatleri ve tatil gibi diğer konular da kanunlarla belirlenmiştir.

Veteriner Klinikleri Çalışma Saatleri

Veteriner Klinikleri Çalışma Saatleri
Veteriner Klinikleri Çalışma Saatleri

Veteriner klinikleri çalışma saatleri hafta içlerinde saat 09.00 da göreve başlarlar. Cumartesi günleri de açıktırlar. Hafta içleri saat 09.00 da açılan klinikler akşam 20.00 da kapanmaktadır. Veteriner Ramazan bayramı, Kurban bayramı gibi tatil günlerinde çalışmamaktadırlar.

Ama bayramların arife günlerinde mesaiyi vardır. Belirttiğimiz bu saat aralıkları geneli kapsamaktadır. Veteriner kliniğin özel durumları nedeniyle klinik kapalı olabilir. Tavsiyemiz belirlediğiniz kliğinin iletişim bilgilerine ulaşarak gitmeden önce veteriner klinikleri çalışma saatleri doğrultusunda aramanız yararınıza olacaktır.

Veteriner klinikleri çalışma saatleri genel anlamda belli olsa da acil olarak gelişebilen komplikasyonlar da saat düzeninizin olmadığını bilerek bu mesleğe adım atmanız mesleğinizi icra ederken sizi zorlamayacaktır. Fakat her insan bu sorunun yanıtını mesleki olarak sormuyor, bazen de ihtiyacımız olabiliyor.

Veteriner Klinikleri Çalışma Koşulları

Veterinerler hayvan hastalıklarına tanı koyabilen, tıbbi ve gerektiğinde cerrahi işlemler uygulayabilen hekimdir. Veterinerler gerektiğinde kliniklerini bırakıp hayvanların bulunduğu yerlere gidebilir. Bu yerler genelde köyler olur.  Hayvan sürüleri ve mandıraların sağlık kontrollerini sağlarken hamile olan dişileri tespit edip hayvan sahiplerine bilgi verir.

Veterinerlik hassasiyet isteyen bir uzmanlık alanıdır. Veteriner olmaya karar verirseniz araştırma yapmayı seviyor olmanız önemlidir. Ayrıntıları kaçırmamak için her alanda titiz çalışma motivasyonuna sahip olmanız hastalıkların tanı ve tedavisinde önemli rol oynayacaktır.

Nöbetçi Veteriner Klinikler Var Mı?

Canlı yaşamı aslında kırılgandır. Hiç beklenmedik bir anda her şey tersine dönebilir. Dolayısıyla hayvanların sağlık durumu da aniden değişebilir. Zehirlenme, yabancı cisim yutma, düşme sonucu uzuvlarından birine zarar verme gibi aniden gelişebilen sağlık problemleri yaşanabilir. Böyle zamanlarda veteriner klinikleri çalışma saatleri kaçırılmışsa nöbetçi veteriner klinikleri bulunabilir.

Haftanın her günü hayvan dostlarımızın sağlıklarına kavuşmasını sağlayan veteriner hekimler veteriner klinikleri çalışma saatleri konusunda esnektirler. Bu esneklik onların hayvan dostlarımıza karşı olan hassasiyetin bir parçası olup hekimlik mertebesinin de kutsallığına işaret ediyor. Evinize en yakın nöbetçi veteriner kliniklerini bulmanın en kolay yolu veterinerbul‘dan faydalanmaktır.

Cevap yazın