Her köpek sahibinin bilmesi gereken bir hastalık olan yağ bezelerinin nasıl geçtiğini öğrenmek için köpeklerde yağ bezesi nasıl geçer sorusunun cevabını bilmeliyiz. Neredeyse her köpekte görülebilen bu hastalığın sebeplerinin neler olduğuna ve nasıl geçeceğine gelin birlikte bakalım.

Köpeklerde Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Neredeyse her köpekte görebileceğimiz yağ bezeleri, yani bir diğer adıyla lipomalar özellikle sokak köpeklerinde çok sık görülmektedir. Köpeklerde yağ bezesi nasıl geçer bildiğiniz zaman aklınıza gelebilecek soruların cevaplarını siz de bileceksinizdir. Köpeklerde yağ bezeleri tam olarak bir hastalık sayılmamaları ve çok fazla sorun teşkil etmemeleri ile birlikte, köpeklerde yağ bezesinin oluşmasının birden fazla sebebi vardır.

Köpeklerde yağ bezeleri iyi huylu tümörler olarak bilinirler. Köpek dostlarımızın yaşı ve cinsi fark etmeksizin her köpekte görülebilmektedir. Köpeğinizin vücudunda bir şişlik gördüğünüz zaman bunun yağ bezesi olup olmadığından emin olmak istiyorsanız bir veterinere baktırmanızda fayda vardır. Bu sayede şiş olan bölgenin ne olduğunu kesin bir şekilde öğrenebilirsiniz. Yağ bezelerini ameliyatla aldırmanız mümkündür ancak zararlı olmamaları sebebiyle aldırıp aldırmamak tamamen size kalmıştır.

Nadirde olsa bazı zamanlar köpeklerde yağ bezesi gibi gözüken çok tehlikeli hastalıklar görülebilir. Bunların en büyük örneklerinden birisi ise kanserdir. Kanser, köpeklerde görülen en ölümcül hastalıklardan birisi olması sebebiyle herhangi bir belirti gördüğünüzde mutlaka size en yakın veterinere götürmeniz gerekmektedir.

Köpeklerde Yağ Bezesi Neden Olur?

Köpeklerimizde yağ bezesinin oluşmasının birden fazla sebebi vardır. Köpeğinizde bir şişlik gördüğünüzde köpeklerde yağ bezesi nasıl geçer sorusunun cevabını bilmeniz, sizi büyük bir meraktan kurtaracaktır. Köpek dostlarımızda yağ bezesinin oluşmasının en büyük sebebi obezitedir. Ayni zamanda hormonal değişimlerde yağ bezelerine sebep olabilir.

Çoğu zaman yağ bezeleri farklı hastalıklarla karıştırıldığından dolayı, yağ bezesine benzer bir şişlik gördüğünüzde köpeğinizi mutlaka bir veteriner hekime götürmenizde fayda vardır. Veterinerbul ile size en yakın veterineri bularak köpeğinizi en kısa sürede muayene ettirebilirsiniz. Bu sayede endişelerinizi giderebilir ve derin bir nefes alabilirsiniz.

Cevap yazın