Her köpek sahibinin mutlaka bilmesi gereken köpeklerde mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun cevabının ne olduğu son zamanlarda çok fazla merak edilmektedir. Eğer siz de köpek sahibiyseniz köpeğinize sağlık durumlarını çok yakından takip etmelisiniz.

Köpeklerde Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Canımızdan çok sevdiğimiz köpek dostlarımızda mide bulantısının birçok sebebi olabilir. Sağlığına zararlı olabilecek besinleri yemesi ya da farklı farklı mide hastalıkları sebebiyle köpeğinizin midesi bulanabileceğinden dolayı köpeklerde mide bulantısına ne iyi gelir bildiğiniz zaman köpeğinizin bu hastalığı en kısa sürede atlatmasına yardımcı olabilirsiniz.

  • İlk olarak yapabileceğiniz şey köpeğinizin suyunu ve yemeğini kaldırmanızdır. Birkaç saat boyunca yemek yememesi midesinin yatışmasını sağlayacaktır. Bu sayede iyileşmesi konusunda büyük bir adım atmış olacaksınız.
  • Birkaç saat geçtikten sonra köpeğinize yavaş yavaş su vermeye başlayabilirsiniz, yemeğini ise en az 6 saat sonra vermelisiniz.
  • 6 saat geçtikten sonra köpeğinize ağır olmayacak yemekleri ve besinleri çok az miktarda köpeğinize vermeye başlayabilirsiniz.
  • Köpeğinizin midesi İyileşene kadar yemeklerini az az ve çok öğünler olarak vermeniz gerekmektedir. Örneğin günde 3 öğün veriyorsanız Bunun yerine her öğünde az az vererek günde 5 öğün vermeyi deneyebilirsiniz.

Köpeğinizi midesini bulandığını bazı belirtilerden anlayabilirsiniz. Örneğin kendisini kusturmak için ot ve benzeri şeyler yemeye çalıştığını gözlemleyebilirsiniz. Aynı zamanda ağızlarından çok fazla salya akıtırlar ve sürekli kusma hareketi yapabilirler. Bu belirtileri gördüğünüz zaman köpeğinizin midesinin bulandığını ve kusmaya çalıştığını anlayabilirsiniz.

Midesi Bulanan Köpeğe Ne Vermeliyim?

Köpeklerde mide bulantısına ne iyi gelir sorusuna en iyi cevap olarak hafif olan yiyecek ve besinlerin vermeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Örneğin tavuk, balık ve yumurta gibi hafif olan besinleri gün içerisinde az az vererek köpeğinizin mide bulantısının geçmesini sağlayabilirsiniz. Bu dönemde özellikle ağır olan besinleri yememelerine dikkat etmelisiniz.

Bu sayede köpeğinizi mide bulantısı birkaç gün içerisinde geçecektir. Eğer köpeğinizin mide bulantısı geçmiyorsa ve sürekli kusuyorsa ciddi bir sorun olabileceğinden dolayı Veterinerbul ile size en yakın veterineri bularak köpeğinize muayene ettirmeye götürmeniz gerekmektedir. Küçük görünen hastalıkların altında büyük sorunlar yatabileceğinden önemsiz deyip geçiştirmemeli, her türlü duruma karşı önleminizi almalı ve köpeğinizin yanında olmalısınız.

Cevap yazın