Köpekler yaradılışlarından dolayı sahipleriyle, diğer insanlarla ve hayvanlarla sürekli iletişim halinde olan canlılardır. Köpek sahipleri veya evcil hayvanı olmayıp köpekleri sadece ev ortamının dışında gören insanlar bazı durumlarda köpeklerin hırlamasına maruz kalır, bu gibi durumlarda insanların aklına gelen ilk soru köpekler neden hırlar şeklinde oluyor. Bu yazıda, köpeklerin hırlama refleksinin hangi sebeplerden ötürü gerçekleştiğini inceleyeceğiz.

Köpekler Neden Hırlar?

Köpek dostlarımız; sadık, koruyucu ve bağlı olmalarıyla bilinen canlılardır. Köpekler doğaları gereği sürekli iletişim kurma ihtiyacı duyar. Sevimli dostlarımız korku, üzüntü, sevinç, heyecan, koruma ve korunma gibi hissiyatlarını göstermek ister. Köpeklerin iletişim kurma yöntemlerinden biri de hırlamadır. Köpeklerin hırlaması çoğu zaman insanlara korkutucu geliyor.

Bu korkutucu gözüken durum Köpekler neden hırlar sorusunu akıllara getirse de, sevimli dostlarımız aslında bizlere farklı şeyler anlatmaya çalışır. Evcil hayvanımız veya sokakta karşılaştığımız her hangi bir köpek hırlamaya başlıyorsa, köpeğin hırlamasına neden olan şeyi bularak, duruma göre hareket etmekte fayda var. Köpeklerin hırlama nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Köpek tedirgin ve korkmuş olabilir. Karanlık, duyduğu her hangi bir ses veya gördüğü korkutucu görüntüden dolayı hayvan korkup hırlayabilir. Köpek kendisini tehlikede hissettiği takdirde öncelikle bedensel olarak tepki verir, ardından hırlamaya başlar.

İçgüdüsel olarak hırlayıp karşısındakini korkutmak ister ve kendini koruma altına alır. Köpekler, duygularını yoğun yaşayan canlılardır. Çok heyecanlı olduklarında hırlayabilirler. Bu gibi durumlarda hırlama sesleri amacını belli eder.

Köpekler oldukça sadık hayvanlardır. Bunun yanında sevdiği canlıları da bir o kadar sahiplenirler. Benimsedikleri insanları ve eşyaları kaybettiklerinde çok üzülürler. Benimsemiş oldukları şeye zarar verilirse veya onlardan alınmaya çalışılırsa sergileyecekleri tepki hırlayarak tepki vermek olacaktır.

Sevimli dostlarımız köpeklerin de her canlı gibi, çeşitli sebeplerden ötürü ağrıları ve sıkıntıları olabilir. Bu tarz durumlarda köpek kendini ifade edebilmek için hırlamaya başlar.

Köpek Hırlaması Ne Anlama Gelir?

Köpekler, çeşitli sebeplerden ötürü hırlama refleksi gösterebilirler. Bu tarz durumlarda korkmak yerine köpeği anlamaya çalışıp duruma göre hareket etmekte fayda var. Çünkü köpeği anlamaya çalışmadan ani, yanlış bir hareket sergilendiğinde köpeğin olumlu duygular içindeyse saldırganlaşması, olumsuz duygular söz konusuysa daha da asabileşmesi söz konusu olabilir.

Köpeğinizin neden hırladığını hala anlayamadıysanız en yakın veteriner kliniklerinden birisine giderek konu hakkında profesyonellerden destek isteyebilirsiniz. Köpeklerin dünyasında hırlama boş yere, anlamsızca yapılan bir eylem değildir. Altında mana aramak en doğrusu olacaktır.

Cevap yazın