Her köpek sahibinin mutlaka bilmesi gereken köpekler nasıl sakinleştirilir sorusunun cevabını öğrenmeniz, olası durumlarda hayatınızı kurtarabilecek bir bilgidir. Çok duygusal hayvanlar olan köpek dostlarımızı anlamak için elimizden gelen her türlü bilgiyi öğrenmeli ve onlarla yakından ilgilenmeliyiz.

Köpekler Nasıl Sakinleştirilir?

Köpek dostlarımızın insanlığın varoluşundan itibaren bizim yanımızda olmuştur. İnsanların en sadık dostu olan köpekleri yaşadığımız her yerde görmemiz mümkündür. Sokaklarda, evimizde ve bahçelerimizde görebileceğimiz köpeklerimiz her canlıda olduğu gibi zaman zaman sinirlenmektedir. Eğer köpek sahibiyseniz ya da köpeklere ilgi duyuyorsanız, sinirli ve hırçınlaşmış köpekler nasıl sakinleştirilir bilmek isteyeceksinizdir.

  • Müziğin her canlı üzerinde sakinleştirici bir etkisi olduğu bilinmektedir. Aynı şekilde köpeklerimizi sakinleştirmek içinde kullanılan çeşitli müzikler vardır. Minik dostunuzu uyutmak için genellikle sakin müzikler kullanılmaktadır. Klasik müzikleri tercih edebilirsiniz.
  • Aynı insanlarda olduğu gibi köpeğinize sakin bir masaj yapmanız rahatlamasına çok yardımcı olacaktır. Hatta köpeğiniz masaj sonrası uykuya dalabilir. Bu sayede siniri ve hırçınlığı geçmiş olur.
  • Köpeğinize ilgi gösterin ve onu sevin. Yanında durarak onunla konuşabilir ve vakit geçirebilirsiniz. Aynı zamanda köpeğinizle oyunlar oynamanız sakinleşmesini sağlayacaktır.
  • Köpeğinize egzersiz yaptırmanız vücudundaki sinirin gitmesini ve rahatlamasını sağlayacaktır. Rahatlayan köpeğiniz sinir ve stresten arınmış olacaktır.

Köpeğinizi bu davranışlarla sakinleştirmeniz mümkündür. Eğer köpeğiniz bunları yapmanıza rağmen hala sakinleşmedi ise, hasta olabilme ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Köpeğinizin bağırsaklarıyla ya da vücudu ile ilgili bir sorunu varsa bunu dışarıya agresifleşerek vurabilir. Bu nedenle köpeğinizi bir veteriner hekime götürmenizde fayda vardır. Veterinerbul ile size en yakın veterineri bulabilir ve köpeğinizi muayene ettirebilirsiniz.

Köpekler Neden Hırçınlaşır?

Köpek dostlarımızın sinirlenmesi için birçok sebebi olabilir. Bunların arasından en fazla bilineni ve rahatsız oldukları şey vücutlarındaki fiziksel yaralardır. Yaralanmış olan köpek bunu anlayamadığından ve canı yandığından dolayı sinirli ve agresif olabilir. Çok duygusal hayvanlar olan köpeklerde bu durum oldukça yaygındır.

Bir diğer yapmamanız gereken önemli şey ise köpeğiniz kızgın olduğunda ona sarılmanızdır. Köpeğiniz kızgınken onunla ilgilenmeniz gerekir ancak sarılmamalısınız. Genel olarak da sarılmayı sevmeyen köpekler sinirliyken bunu yaparsınız sizi ısırabilirler ve rahatsız olabilirler. Bu yazımızı okuyarak en duygusal hayvanlardan birisi olan köpeklerin iç dünyasına bir adım daha yaklaşmış bulunmaktayız.

Cevap yazın