En yakın dostlarımız olan köpekler nasıl doğum yapar konusunu bazı zamanlar hayati tehlikelere sebep olabileceğinden eğer köpek sahibi iseniz mutlaka bilmeniz gereken en önemli konulardan birisidir. Bu yazımızda sizi bilgilendireceğiz.

Köpekler Nasıl Doğum Yapar?

Her canlı gibi köpeklerimizde yaşamın döngüsünü devam ettirmek için doğum yaparlar. Köpekler nasıl doğum yapar konusunda özellikle köpeklerini çiftleştirmek isteyenler tarafından merak uyandıran bir konu haline gelmiştir. Köpeklerinizin doğum zamanı geldiğinde bakıma ihtiyaçları vardır. Özellikle doğum sonra her zamankinden daha duygusal, ilgiye ve bakıma muhtaç olacaklardır.

Sağlıklı olan köpekler yardıma ihtiyacı olmadan kendi kendine doğum yapabilirler. Doğum bittikten sonra köpeklerin aynı insanlarda olduğu gibi doğum bağının kesilmesi gerekmektedir. Köpeğiniz doğal içgüdüleriyle bunu kendi kendine yapacaktır.

 Ancak eğer bunu yapmıyorsa müdahale etmeniz gerekmektedir. Köpeğinizin enfeksiyon kapmaması için öncelikle ellerinizin temiz olduğundan emin olmalısınız. Ardından yavrunun kafasını gördüğünüzde köpeğinize yardım ederek yavaşça yavruyu almaya çalışın. Göbek bağını bağlayın. Köpeğinizin sağlığı açısından ipin ipek olmasına özen gösterin. Doğum yaptıktan sonra köpek yavrusunu yalayıp

temizleyecektir. Doğum işlemi bittikten sonra köpeğinizin halsiz ve yorgun olması son derece normaldir. Bildiğiniz üzere doğum insanlarda olduğu gibi köpekleri de çok yoran ve zorlayan bir durumdur. Can dostunuzun yemeğini ve suyunu hep önünde bulundurmaya özen gösterin, rahat edip dinlemesini sağlayın. Kısa sürede eski enerjisine ve neşesine kavuşacaktır

Veteriner Hekimler Köpek Doğumuna Yardım Eder Mi?

Köpeğiniz anormal bir durum olmadığı sürece yardıma ihtiyacı olmadan doğum işlemini gerçekleştirecektir. Veterinerler doğum sonrası yapılması gerekenler konusunda tecrübeli oldukları için köpeğinize yardım edeceklerdir. Eğer doğumda ve sonrasında yapılması gerekenleri bilmiyorsanız profesyonel yardım alıp en yakın veteriner kliniğine gitmek ihmal etmemeniz gereken bir durumdur.

Veteriner Köpek Doğum Ücretli Mi?

Köpekler nasıl doğum yapar öğrendikten sonra bir diğer soru ise bu işlemin ücretli olup olmadığıdır. Bazı durumlarda köpeklerin yavruları sezaryen yöntemiyle alınmaktadır. Sezaryen işleminin ücreti yaklaşık 2200-3000 TL arasında değişmektedir. Bu gibi cerrahi operasyonlar köpeğinizin hayatını kurtarabileceğinden son derece önemlidir.

Cevap yazın