Köpekler kaç gün aç kalabilir bilmek sokakta gördüğünüz bir köpeğin kaç gün aç kaldığını ve ne durumda olduğunu bilmenize fayda sağlar. Sokaktaki ya da evde beslediğimiz köpeklerin bakımı ve mutluluğu için onları ihmal etmemeli ve gereken ilgiyi göstermemiz gerekir.

Köpekler Kaç Gün Aç Kalabilir?

Evcil hayvanınızın sağlıklı bir hayat yaşayabilmesi için en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi ise düzenli ve sağlıklı bir beslenmedir. Kilosuna ve cinsine bağlı olarak ortalama günde 2 kere mamasının verilmesi gerekir. Fazla yemek vermeniz kilo almasına ve fazla kiloda sağlığını ciddi bir şekilde etkilenmesine sebep olabilir. Bu nedenle yemeklerini verirken dikkatli olmalısınız.

Köpeklerde aynı insanlarda olduğu gibi açlığa susuzluktan daha uzun süre dayanabilir. Açlığa karşı yaklaşık 3 ve 7 gün arası dayanabildikleri görülmüştür.. Ancak bu durum çok fazla sağlık sorununa yol açabilir. Depresyon ve stres gibi sebeplerden dolayı kendilerini aç bırakabilirler. Köpeğinize her zaman sevgi ve şefkat gösterdiğinizden ve strese girmemesi için elinizden geleni yaptığınıza emin olun.

Bazı durumlarda ise köpeğiniz parazit, bağırsak sorunları gibi sebeplerden dolayı yemek yiyemiyor, midesi almıyor olabilir. Bu sorunu çözmek için ödül maması gibi günlük yediğinden farklı mamalar alabilirsiniz. Eğer midesi bozuksa, bütün gün yatıyorsa ve hasta olduğunu hissediyorsanız hemen size en yakın olan veteriner kliniğine götürmelisiniz.

Uzun Süre Aç Kalan Köpeğe Ne Yapılır?

Aç bir köpek gördüğümüzde hepimiz ona hemen hangi yemeği bulabilirsek, elimizde ne varsa vermek isteriz, ancak bu çok yanlıştır. Köpek dostumuzun bir anda önüne konulan yemeklerin hepsini yemesi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu yüzden köpeğimize yeterli miktarda, yavaş yavaş yemeğini vermemiz gerekir. Bu sayede yediği yemeği daha kolay bir şekilde sindirebilir. Köpek dostlarımızın rahat etmesi ve hastalanmaması için düzenli olarak veterinere götürüp, kontrolleri ve bakımlarını yaptırın. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde daha uzun ve mutlu bir hayat yaşayacaklardır.

Cevap yazın