Kısırlaştırma ameliyatı büyük bir ameliyattır ve hafife alınmamalıdır. Kedinizi ameliyattan sonra temizlemek isteyeceksinizdir. Bu nedenle kısırlaştırılmış kedi ne zaman yıkanır bilmeniz gereken önemli bir konudur. Ameliyat öncesi ve sonrası neler yapmanız gerektiğini öğrendiğinizde, kedinizi gönül rahatlığıyla ameliyat ettirmeye hazırsınız demektir.

Kısırlaştırılmış Kedi Ne Zaman Yıkanır?

Doğum, her yaşayan canlıda olduğu gibi kedilerinde neslini devam ettirebilmesi için gereklidir. Evcil hayvan sahiplerinin bazıları kedisinin annelik duygusunu yaşaması için kısırlaştırma ameliyatını tercih etmese de, çoğu bilinçli kedi sahibi kısırlaştırma yönteminin kedi dostunuz için daha sağlıklı olacağını bildiğinden bu durumu tercih etmektedir.

Tabi ki buna karar verdiyseniz araştırmanız gereken bazı önemli bilgiler vardır. Ameliyat sonrasında kedinizi yıkamak isteyeceğinizden, Kısırlaştırılmış kedi ne zaman yıkanır ise bunlardan birisidir. En yakın veteriner kliniğine giderek kedinizi ne zaman yıkamanız gerektiğini doğrudan işin ehline sorabilirsiniz.

Ameliyat sonrası kedinizin dikişlerinin olduğu bölgeye kesinlikle su değmemelidir. Yavaş yavaş iyileştiğinden emin olduğunuzda yıkmaya başlayabilirsiniz. Ameliyat sonrası ilk 24 saat kediniz uyuyacaktır ve hareket etmeyecektir. Bu durumda endişelenmenize gerek yoktur. Kısırlaştırma işlemi zorlu bir ameliyat olduğundan yorulması ve bitkin düşmesi gayet olağandır.

Ameliyat sonrasında iyileşme sürecinde kedi dostunuza yakından bakmanız ve ilgiyi asla eksik etmemeniz gerekir. Aynı zamanda ameliyat sonrasında eskisi kadar hareket etmemesi konusunda dikkatli olmanız gerekir. Bir yere çarpıp düşmesi gibi nedenler dikişlerine zarar vereceğinden temkini elden bırakmamak gerekmektedir.

Ameliyat Olmuş Kedi Ne Kadar Yıkanmamalı?

Ameliyat sonrasında kedinizin depresyona ve strese girmemesi için onunla ilgilenmeli, yemeğinin ve suyunun her zaman temiz olduğundan emin olmalısınız. Kediniz 10 gün içerisinde yavaş yavaş iyileşmeye başlayacaktır. Kısırlaştırılmış kedi ne zaman yıkanır sorusunun cevabı, ameliyattan 10 gün sonra olarak bilinmektedir. 10 gün öncesinde yaralı bölgenin ıslanmamasına çok dikkat etmelisiniz.

Kedinizin yaralı bölgesini sürekli kontrol etmelisiniz. Kızarıklık gibi durumlar ilk ameliyat olduğu günler normaldir ancak sonrasında şişlik, akıntı ve kanama gibi durumlar olursa bir an önce profesyonel yardım alıp uzman bir hekime danışmayı ihmal etmemelisiniz. Kedinize vermeniz gereken ilaçları ve yapılması gereken bakımları da aksatmadığınız takdirde kediniz en kısa zamanda iyileşecektir.

Cevap yazın