Kedilerimizi sahiplendiğimiz andan itibaren bizim minik dostlarımız olurlar. Onları sevdiğimiz kadar sağlıklarına da dikkat etmemiz gerektiğinden, olası durumlara karşı kedilerde lavman nasıl yapılır bilmeniz gerekir. Bu sayede acil durumlarda kedinize yardımcı olabilirsiniz.

Kedilerde Lavman Nasıl Yapılır?

Kedilerimiz evlerimizde, sokaklarda ve bahçelerimizde, kısaca hayatımızın her yerinde görebildiğimiz ve gördüğümüzde bizleri mutlu eden çok sevimli canlılardır. Kedilerimizin her zaman sağlıklı olmasını hepimiz isteriz. Bu nedenle kedilerde lavman nasıl yapılır gibi tedavi yöntemleri bilmeliyiz. Bu sayede kedilerimize sağlıklı bir hayat yaşatabiliriz. Kedilerde lavman nasıl yapılır gelin birlikte bakalım.

  • Lavman işlemine kedinizi havluya sarmak ile başlayabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken tamamen sakin olmanız gerekir. Bu sayede kediniz korkmayacaktır ve sabit bir şekilde duracaktır.
  • Ardından lavmanı alarak yavaşça kedinizin kalın bağırsağına 5-7 santim derinliğinde sokun. Ancak bunu yaparken çok yavaş ve nazik davranmalısınız. Aksi takdirde kediniz korkabilir ve kendini yaralayabilir.
  • Daha sonrasında eliniz ile kedinizin bacakları ve beli arasını kontrol ederek sertleşmiş dışkıyı hissetmeye çalışın ve dışkının yavaşça çıkmasını bekleyin. Bu sırada kedinize masaj yapabilirsiniz. Dışkının çıkması 1-2 saati bulabilir. Ancak eğer dışkı çıkmıyorsa, 2 saat sonrasında lavman işlemini tekrar uygulamanız gerekebilir.

Lavman işleminin yapıldığı sırada az bir miktarda kan gelmesi gayet normaldir. Ancak kanama çok fazla ise mutlaka profesyonel bir yardım almalısınız. Kedinize lavman ameliyatını yapmadan önce bir veteriner hekimle görüşmeyi ihmal etmeyin. Aksi takdirde kendi başınıza bir yanlış yapabilir ve kedinizin canını acıtabilirsiniz. Bu durumun olmasını istemeyeceğimizden dolayı yardım almayı göz ardı etmemelisiniz.

Kediler İçin Lavman Sağlıklı Mı?

Kedilerde lavman nasıl yapılır konusunda uzun bir araştırma yaptıysanız ve bu konu hakkında yeterince bilgi edindi iseniz, lavman işlemi tamamen sağlıklıdır. Veteriner hekiminizden de onay aldıktan sonra kedinizin sağlığı için lavman ameliyatını yapmanız son derece sağlıklıdır. Ancak bunu yapmadan önce yeterli bilgi edindiğinizden emin olmalısınız.

Eğer ne yapacağınızı bilmiyorsanız ya da bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız, mutlaka size en yakın veterinere gitmeniz gerekir. Bu gibi durumlar için Veterinerbul ile size en yakın ve güvenilir veterinerleri bulup, kedinizi gözünüz kapalı emanet edebilirsiniz. Hayvan dostlarımızın sağlığından biz sorumlu olduğumuzdan dolayı onlar için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.

Cevap yazın