Kediler ne zaman çiftleşir sorusu kedi sahipleri tarafından sıkça sorulmaktadır. Evcil hayvanlarınızı sağlıkları açısından kısırlaştırmanız taraftarı olsakta kedinizin doğurmasını istiyorsanız, kedilerin ne zaman çiftleştiği gibi bilgileri öğrenmeniz gerekmektedir.

Kediler Ne Zaman Çiftleşir?

Üreme her canlının neslini devam ettirebilmesi için gereklidir. Doğum sırasındaki değişimler hayvanların türüne, cinsine gibi faktörlere göre değişiklik gösterir. Doğum aynı insanlarda olduğu gibi canlıların türünün devam etmesi için olması gereken bir durumdur. Eğer kediniz varsa kediler ne zaman çiftleşir sizde mutlaka merak etmişsinizdir. Evcil hayvanlarımızı kısırlaştırmak her zaman en iyi seçenek olsa da, bazı nedenlerden dolayı kedinizi kısırlaştırmayabilirsiniz. Bu nedenle kedilerin doğumu hakkında birçok bilgiyi öğrenmeniz gerekir.

Minik kedi dostlarımız 6 aylık olduktan sonra kızgınlık dönemine girebilmektedir. Kedinizin cinsine göre farklılık gösterebilecek olan bu durum aynı zamanda iklimsel farklılıklara göre de değişiklik gösterebilir. Dişi kedinizi çiftleştirmeyi düşünüyorsanız en iyi zaman 12 aylık olduktan sonrasıdır. Eğer kediniz istediği gibi sokağa çıkabiliyorsa ve kızgınlık dönemine girdi ise, 6 aylıktan büyük olduğu takdirde gebe kalma oranı çok yüksektir.

Kedinizin kızgınlık dönemine girdiğini bazı belirtilerden anlamanız mümkündür. Kediniz kızgınlık dönemine girdiği zaman her zaman olduğundan daha asabi olur. Size karşı kızgın davranabilir, ev içerisindeki eşyaları düşürebilir ve tırmalayabilir. Çok fazla enerjik ve hareketli olurlar. Sırtına dokunduğunuz zaman poposunu kaldırarak tepki verebilir.

Bunlar son derece normal durumlardır. Kedinizi kısırlaştırmadıysanız ve doğuracağına eminseniz, yavrular için ne yapmanız gerektiğini de düşünmelisiniz. Anne kedi yavrulara bakmayı reddederse onlarla sizin ilgilenmeniz gerekebilir.

Kediler Yılda Kaç Kez Çiftleşir?

Kedinizin kızgınlık dönemine girdiğini anladığınız andan itibaren çok temkinli olmanız gerekmektedir. Minik dostumuz 6 aylık olduktan sonra kızgınlık dönemine girebilir ve ortalama 15 gün sürer. Bu süre içerisinde kediniz sürekli evden çıkmak isteyebilir ve kendine bir eş arayabilir. Kediler bir yıl içerisinde yaklaşık 4 kere kızgınlık dönemine girebilmektedir.

60 gün içerisinde doğururlar ve tekrar kızgınlık dönemine girebilirler. Eğer kedinizin çiftleşmesine izin vermezseniz yıl içerisinde 6 kere kızgınlık dönemine girebileceğinden, kedinizin yavrusunun olmasını istemiyorsanız kesinlikle kısırlaştırmanızı öneriyoruz.

Kedinizi kısırlaştırmak istemiyorsanız, ancak yavrusu olsun da istemiyorsanız bunun bazı çözümleri vardır. En fazla bilineni olarak kedinizle kızgınlık dönemlerinde sürekli oyunlar oynayabilirsiniz. Bu sayede yorgun düşecektir ve günün birçoğunu uyuyarak geçirecektir. Kedinizin gebe olduğundan şüpheleniyorsanız Veterinerbul’dan size en yakın veterineri bulup, kedinizi kontrol  ettirmenizde fayda vardır. Bu sayede kedinizin kaç yavrusu olacağı gibi bilgileri öğrenebilirsiniz.

Cevap yazın