En zeki hayvanlardan birisi olan kediler hakkında kafamızda her geçen gün farklı soru işaretleri oluşmaktadır. Bu hayvanların doğasını anlayabilmemiz için onlar hakkında bilgiler edinmemiz gerektiğinden, kediler kaç yavru doğurur sorusunun cevabını sizin için bu yazımızda kısa bir şekilde anlattık. Kedilerin kaç yavru doğurduğuna gelin birlikte bakalım.

Kediler Kaç Yavru Doğurur?

Yaşamın en doğal harikalarından birisi olan doğum sayesinde bütün canlılar nesillerini devam ettirebilirler. Evcil hayvanlarımız için kısırlaştırma ameliyatı her zaman sağlık açısından daha fazla tercih edilen bir yöntem olsada, bazı nedenlerden dolayı kedinizi kısırlaştırmak istemeyebilirsiniz. Bu nedenle kediler kaç yavru doğurur bilmeniz gereken önemli bir konudur. Anne kediler doğum işlemini kendi başlarına halledebilsede bazı durumlarda yardıma ihtiyaçları olabilir.

Kediler 1 doğumda ortalama olarak 1-5 arasında yavru doğurabilirler, ancak bu durumun kedinizin cinsine ve yaşına göre değişiklik gösterebilir. Kediler doğurduktan hemen sonra tekrar kızgınlık dönemine girebilir. Evcil kedilerinizde bu durumu tolere etme şansınız olsa da maalesef ki zor koşullar altında yaşayan sokak kediler yıl içerisinde birden fazla kez doğum yapabilir.

Bazı belirtiler sayesinde kedinizin kızgınlık dönemine girdiğini anlamanız mümkündür. Kızgınlık dönemine giren kedilerde sık olarak görülen belirtilerden ilk ve en belirgin olanı sürekli idrarlarını yapmalarıdır. Normal bir kedinin gün içerisinde idrarını yaptığından daha fazla yaparlar. Çok fazla bağırma eylemi gösterirler ve sürekli evden çıkmak isterler. Aşırı hareket halinde olurlar ve size saldırmak gibi davranışlar gösterebilirler.

Kediler Yılda Kaç Tane Yavru Doğurur?

6-9 aylık olduktan sonra hamile kalabilen dişi kediler, yıl içerisinde yaklaşık 3 kere doğum yapabilmektedir. Kediniz doğum yapacağı zaman sessiz, sakin olan ve kendini güvende hissedebileceği bir alan arar. Bu süreçte onun yanınızda olduğunu hissettirmeli ve rahat etmesini sağlamalısınız. Aksi takdirde minik dostunuz strese girebilir ve doğum sırasında çok daha fazla zorlanabilir. Doğum sırasında kedinizin bağırması gayet normaldir.

Aynı insanlarda olduğu gibi kedilerimizde de doğum işlemi zorlu bir süreçtir. Anne kediler bunu kendi kendine halledebilirler ancak her ihtimale karşı kediler kaç yavru doğurur bilmeniz oluşabilecek acil durumlara karşı sakin kalmanızı sağlar. Erken müdahale hayat kurtarabileceğinden, yanlış gittiğini hissettiğiniz herhangi bir durum olursa acilen size en yakın olan veteriner hekime gitmeniz gerekmektedir.

Cevap yazın