Patili dostlarımızdan olan kediler kaç gün aç kalabilir bildiğimiz zaman çevremizde bir kedi gördüğümüzde sağlığının ne durumda olduğunu anlamamız ile birlikte olası durumlarda kediye hayati müdahale yapmamızı sağlar. Basit gibi görünen bu bilgiler aslında çok önemlidir.

Kediler Kaç Gün Aç Kalabilir?

Hayatımızı güzelleştiren adeta çocuklarımız, ailemiz gibi olan bu güzel hayvanlara neşeli, sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşatabilmemiz için onların hakkında çok şey öğrenmeliyiz. Yavru kedilerin günde 3 kere beslenmesi gerekirken, yetişkin kedilerin gün içerisinde 2 öğün alması yeterli olacaktır. Gereğinden fazla yemek vermek şişmanlamasına ve sağlığını kötü yönde etkilemesine sebep olabilir. Bu da yemeğini verirken dikkat etmeniz gereken unsurlardan birisidir.

Kediler 1 ya da 2 hafta arası kadar hiç yemek yemeden sadece su içerek yaşayabilirler. Ancak uzun bir süre aç kalırlarsa bu durum ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Eğer kediniz yemek yemek istemiyorsa bunun sebebi strese girmesi, mide bağırsağında problemler, parazit gibi nedenler olabilir. Erken teşhis koymak her zaman çok önemli olduğundan çok geçmeden kedinizi veteriner kliniklerindeki hekimlere götürmelisiniz.

Yemek yemediği zamanlar kedinizi ıslak mama gibi normalde yediği mamadan farklı besinler vermeyi deneyebilirsiniz. Her gün yediği mamadan farklı olarak ona yeni tatlar denetebilirsiniz.

Uzun Süre Aç Kalan Kediye Ne Yapılır?

Uzun süre boyunca aç kalan bir kedi gördüğümüzde bir sağlık sorunu olduğunu hemen anlarız ve en yakın marketten onun için yiyecek bir şeyler alırız. Bu durumda dikkat etmeniz gereken şey bütün yemeği kediye bir anda vermemektir. Eğer uzun süre aç kalıp kısa bir sürede çok fazla yemek yerse midesine zarar verecektir ve ciddi sorunlara yol açabilir.

En önemlisi aç kalan bir kedinin yanında olduğunuzu hissetirmenizdir. Aç kaldığı için korkmuş ve yalnız hissedecektir. Onu yanınızdan ayırmayın, ilgilenin ve güzel sözler söyleyin. Yatması içi sıcak bir yer yapıp düzenli olarak yemeğini ve suyunu verin. Yavaş yavaş morali düzelecektir ve eski neşesine kavuşacaktır. Hayvan dostlarımızı mutlu etmek ve onlara güzel bir hayat yaşatmak bizim görevimizdir.

Cevap yazın