Kediler hangi kokuları sevmez diye düşündüğümüzde, bu soruya birden fazla örnek verebiliriz. Evin içerisinde kedi dostumuzun huzurlu olmasını istiyorsak hangi kokuları sevdiğini ve sevmediğini bilmemiz gerekmektedir. Evcil hayvanlarımıza güzel bir hayat yaşatıp onları mutlu etmek bizim için her şeyden önemlidir.

Kediler Hangi Kokuları Sevmezler?

Kedi dostlarımız her şeyin varoluşunun başından beri yanımızda olmuşlardır. Evcil hayvan olarak en fazla beslenen hayvanlardan birisi olmasının sebebi insanlara karşı çok cana yakın ve dost canlısı olmalarıdır. Evinizde bir kedi besliyorsanız kediler hangi kokuları sevmezler öğrenmeniz, kedi dostlarınızı çok mutlu edecektir. Kedilerimiz mükemmel avcı olduklarından bazı duyuları çok daha fazla gelişmiştir. Bu nedenle kokuları çok daha keskin bir şekilde alırlar. Kedinizin sevmediği kokuları evin içerisinde bulundurmamanız kedinizin ev içerisinde daha rahat olmasını sağlayacaktır. Aksi takdirde rahatsız olabilir ve evden çıkmak isteyebilir.

 • Baharatlar
 • Bozuk balık
 • Tuvalet
 • Lavanta
 • Sirke
 • Turunçgiller
 • Biber
 • Sirke
 • Bozulmuş balık
 • Köri
 • Sardunya
 • Beyaz sirke

Can dostlarımız kedilerin en nefret ettiği ve yanında dahi durmak istemediği kokular bunlardır. Kedilerin koku duyusu çok gelişmiş olduğundan, evinizin içerisinde sevmediği bir koku olduğunda hemen fark edecektir. Kedilerin koku alma duyusu insanlarınkinden 12 kat daha güçlüdür. Yapılan araştırmalara göre kedilerde 50- 2000 milyon arası kokuyu net bir şekilde alabilmeleri için bulunan hücre vardır. İnsanlarda ise bu sayı sadece 5 milyondur. Kedinizin koku alma duyusunun zayıf olduğunu düşünüyorsanız, Veterinerbul sayesinde size en yakın veterineri bulabilir ve kedinizi muayene ettirebilirsiniz.

Kedilerin Sevdiği Kokular Nelerdir?

Kediler hangi kokuları sevmezler bildikten sonra sevdiği kokuları da duymak isteyeceksinizdir. Kedilerimizin sevmediği kokular olduğu gibi kokusunu aldıklarında dayanamadıkları, çok sevdiği kokularda vardır. Bunlardan ilki kedi otu köküdür. Kediler bu kokuyu aldığı zaman tam anlamıyla delirebilirler. Ardından yorularak yavaşça uyuma moduna geçerler, gevşerler. Eğer kedinizle birlikte uzun yolculuklara çıkacaksanız, kedi otu kedinizi sakinleştireceğinden yolu çok rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda kedi nanesi, zeytin ve papatyayı da kedinizi sakinleştirmek için kullanabilirsiniz. Kedi dostlarımızın sevdiği kokulardan bazıları meyveler, hanımeli, çiçekler, fesleğen ve olivo bitkisidir.

Meyvelerin kokuları kedilerimiz için tamamen zararsız, hatta faydalıdır. Kedinizin meyve yemesinde hiçbir sakınca yoktur. Aynı zamanda kedimizin kokusunu sevdiği papatya gibi bazı çiçekler vardır. Oynamaları için idealdir ancak yemeleri sağlık açısından problemlere sebep olabileceğinden, dikkat etmeniz gereken bir durumdur. Hanımeli bitkisini çiçek açana kadar kedinizin yanında tutabilirsiniz ancak çiçek açtıktan sonra bu kediniz için zararlı olabileceğinden, uzak tutmanız gerekir. Fesleğen ve olivo bitkisi ise kedinizin sevebileceği tamamen zararsız olan bitki türlerindendir.

Cevap yazın