Eğer kedi sahibiyseniz ve kedilere ilginiz varsa hepinizin aklına kediler dünyayı nasıl görür sorusu mutlaka gelmiştir. Bu ilginç konu hakkında çeşitli araştırmalar ve makaleler yazılıp bizlere sunulmuştur. Uzun araştırmalar sonucu kedilerin dünyayı nasıl gördüğü bugüne kadar ilerlemiş ve günümüzde hala merak edilen bir konu haline gelmiştir.

Kediler Dünyayı Nasıl Görür?

Minik kedi dostlarımız sahiplendiğimiz günden itibaren ailemizden, canımızdan bir parça olurlar. Sokak kedileri, ev kedileri fark etmeksizin her kedi türüne karşı beslediğimiz bir sevgi vardır. Sizde kediler ile ilgili araştırma yapıyorsanız kediler dünyayı nasıl görür mutlaka merak etmişsinizdir. Teknolojinin gelişmesi ve uzun araştırmalar sonucu profesörler sayesinde günümüzde bu bilgiye ulaşabilmek artık mümkün.

Nickolay Lamm ve çeşitli uzmanlar tarafından araştırılan ve öğrenilen bu heyecan verici olayda kedilerin görüşlerinin insanlardan farklı olduğu gözlemlenmiştir. İnsanlarda ve hayvanlarda gözümüzün içerisinde çubuk ve koni adında renkleri ayırmamızı sağlayan fotoreseptörler bulunur. Renkleri griden ayırarak canlı bir şekilde görmemizi sağlarlar. Kedilerde ve insanlarda bu fotoreseptörler farklı sayıda olduğundan dolayı, insanların gece görüşü zayıken kedilerinki daha güçlüdür. Aynı şekilde insanlar gündüzleri renkleri daha canlı görürken, kedilerin renkleri algılaması daha zordur.

Bu istatisliklere göre kedilerin görüşünün insanlara kıyaslarsak dünyayı daha soluk gördüklerini söyleyebiliriz. Aynı zamanda kedilerin miyop olduklarıda bilinmektedir. Yakında bulunan cisimleri net bir şekilde görebilirken, uzakta bulunan cisimleri daha bulanık görürler. Gece görüşü konusunda ise kediler insanlardan çok daha üstündür. Gece görüşleri insanlara kıyasladığımızda harika olan kediler, dünyayı bizim gördüğümüz kadar canlı göremesede gece görüşleri sayesinde bizden bir adım öndedirler.

Kediler Dünyayı Siyah Beyaz Mı Görür?

Yapılan araştırmalara göre kedilerin bazı renkleri ayırabildiği ve gördüğü gözlemlenmiştir. Biz insanların gördüğü kadar canlı bir şekilde göremeselerde, çoğu rengi ayırt edebilirler. Kediler dünyayı nasıl görür diye düşündüğümüzde tıpkı insanlarda olduğu gibi ancak daha bulanık ve cansız, yani sıkıcı olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda bilmemiz gereken bir bilgi ise kedilerin pembe ve kırmızı renkleri ayırmakta güçlük çektiğidir. Mavi, yeşil gibi renkleri başarıyla ayırabilen ve görebilen kediler, kırmızı tonlarında biraz zorlanmaktadır. Ancak bu durum minik dostlarımızın muhteşem bir avcı olmalarına engel değildir. Eğer kedinizin görüşü ile ilgili bir sıkıntısı olduğunu düşünüyorsanız, size en yakın veterineri Veterinerbul sayesinde bulabilir, iletişime geçebilirsiniz.

Cevap yazın