Veteriner hangi hayvanlara bakar sorusu hemen hemen bütün evcil hayvan sahiplerinin aklına gelmiştir. Yaralandığında, rahatsızlandığında ya da hastalandığında minik dostunu bir veterinere göstermek isteyen endişeli kişiler gideceği veterinerin evcil hayvanına bakabilip bakamayacağını merak ediyor. Bu yazımızda bu soruya yanıt bulacağız.

Veteriner Hangi Hayvanlara Bakar?

Veteriner Hangi Hayvanlara Bakar?

Hastalanan can dostlarımızı veterinere götürmemiz gerekir. Rahatsızlığa doğru tanı konulması ve doğru tedavi yöntemleri sevimli dostumuzun sağlığına kavuşması için son derece önemlidir. Fakat kimi zaman insanlar sahip olduğu hayvan türüne gideceği veterinerin bakıp bakmayacağı hakkında şüpheye düşüyor. Bu da akıllara veteriner hangi hayvanlara bakar sorusunun gelmesine neden oluyor.

  • Evcil Hayvanlara
  • Çiftlik Hayvanlarına
  • Alanda Uzman Oldukları Tüm Hayvanlara

Gerekli eğitimlerini alıp tamamlamış ve veterinerlik fakültelerinden mezun olmuş kişiler hayvan tedavisi yapabilir. Tedavi kapsamına bütün hayvanlar dahildir, yani veterinerler bütün hayvanlara bakar. Fakat bir insanın her işte ustalaşamayacağı gibi veterinerler de her hayvanın tedavisinde uzmanlaşamazlar. Örneğin bir iguana besliyorsanız daha önce hiç iguana tedavi etmemiş bir veterinerin size hizmet verme ihtimali son derece düşüktür. Bu durumda sizleri daha tecrübeli veterinerlere yönlendirmeleri beklenir.

Listede yer verdiğimiz hayvanlar arasından sahip olduğunuz canlının profesyonel hekimlerce destek alması gerektiğini düşünüyorsanız evinize en yakın veteriner kliniklerini bulma uygulamamızı kullanarak çok kısa bir sürede sağlık sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Veteriner Sadece Evcil Hayvanları mı Tedavi Ediyor?

Hayvanlar sadece ev ortamında yaşamazlar. Çiftliklerde, ahırlarda ve kümeslerde yetiştirilen hayvan türlerinin sağlık kontrollerini yapmak için bir veterinere ihtiyaç vardır. Bu durumda veterinerlerin sadece evcil hayvanları değil bütün hayvanları tedavi ettiğini söyleyebiliriz. Hayvanların poliklinik ve hastaneye getirilemeyeceği bu durumlarda doktorun hastanın ayağına gittiği durum yaşanır.

Veteriner hekim çiftlik hayvanları ve diğer hayvanların tıbbi durumunu gözlemler. Herhangi bir doğum durumunda, genel sağlık kontrolü yapılması gerektiğinde, ortamın hijyen ve temizlik derecesi kontrol edilmesi gerektiğinde de veteriner yardımına ihtiyaç duyulabilir. At ve ineklerde doğum sırasında, geniş çaplı hastalıkların yaşanabileceği büyük besi alanlarındaki denetimlerde veteriner hekimleri görmek sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Cevap yazın