Köpeklerde SCR nedir ve ne işe yarar gibi sorular son zamanlarda köpek sahipleri tarafından sık sık sorulmaktadır. Köpeklerde SCR’nin ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız bir süre alıştırma yapmanız gerekmektedir. SCR, bir diğer adıyla secerenin köpeklerde ne olduğuna gelin birlikte bir göz atalım.

Köpeklerde SCR Nedir?

Hayatımızın her yerinde görebileceğimiz köpekleri sahiplendiğimiz ilk andan itibaren bizim arkadaşlarımız, can dostlarımız olurlar. Eğer sizinde cins köpeğiniz varsa köpeklerde SCR nedir mutlaka merak etmişsinizdir. Köpeklerde SCR’nin her köpek sahibinin bilmesi gereken bir anlamı vardır. Her ne kadar karışık bir konu gibi gözükse de aslında çok basit bir anlamı olan bu konuya birlikte bakalım.

Köpeklerde SCR, köpeğinizin safkan olduğunu resmi bir şekilde kanıtlayan bir belge olması ile birlikte, aynı zamanda soy kütüğü anlamına gelmektedir. Köpek dostlarımızın atalarını ve soy kütüğünde bulunan köpeklerin yarışmalarda aldığı başarıları göstermektedir. Köpek dostlarımız üzerinde araştırma yapan FCI, yani Federation Cynologique Internotiale, aynı zamanda köpeklerin kayıtlarını tutan federasyon demektir.

SCR belgesi sayesinde köpek dostunuzun soy kütüğünü öğrenebilir, aynı zamanda atalarının sağlık durumuna da göz atabilirsiniz. Secere belgesi olan bir köpek gördüğünüzde, onun %100 safkan olduğunu anlayabilirsiniz. Bu sayede sahiplenmeye karar verdiğiniz köpek hakkında her türlü bilgiye erişebilirsiniz.

Köpek Seceresi Neden Önemlidir?

Köpek seceresinin neden önemli olduğunu bilmek, en az köpeklerde SCR nedir sorusunun cevabını bilmek kadar önemlidir. Köpeklerde SCR’yi bu kadar önemli kılan en önemli özelliği köpeğinizin %100 safkan olduğunu kanıtlamasıdır. Köpeğinizin atalarının spor geçmişine ve soy kütüğüne kadar takip etmenizi sağlayan bu belge sizlere köpeğiniz hakkında önemli bilgiler vermektedir.

Köpeğinizde secere belgesi olması ve sağlıklı genleri taşıması onların hiçbir zaman hastalanmayacağı anlamına gelmez. Bu gibi olası durumlar için Veterinerbul ile size en yakın veterineri bularak köpeğinizi muayene ettirebilirsiniz. Köpeklerimizin sağlığı ile yakından ilgilenmemiz gerektiğinden, onlar için yapabileceğiniz hiçbir şeyi ihmal etmemelisiniz.

Cevap yazın