Köpek sahibiyseniz, köpekler ne zaman çiftleşir sorusunun cevabını mutlaka bilmelisiniz. Köpeğinizin sağlığı için öğrenmeniz gereken en temel bilgilerden birisi olan bu konu hakkında bilgi sahibi olduğunuzda köpeğinizin sağlığıyla çok daha yakından ilgilenebileceksiniz.

Köpekler Ne Zaman Çiftleşir?

Her zaman destekçimiz ve yoldaşımız olan minik köpek dostlarımızda her hayvanda olduğu gibi türlerini devam ettirebilmek için üremeye ihtiyaç duyarlar. Eğer köpeğinizi kısırlaştırmadıysanız köpekler ne zaman çiftleşir mutlaka bilmelisiniz. Köpeklerimizi kısırlaştırmak, doğum ve sonrasında oluşabilecek hayatı tehlikeleri engellediğinden dolayı her zaman en iyi seçenek olsada, bazı nedenlerden dolayı köpeğinizi kısırlaştırmak istemeyebilirsiniz ve durumunuz buna el vermeyebilir. Bu gibi nedenlerden dolayı köpeklerin ne zaman çiftleştiğini bilmeniz gerekir.

Köpek dostlarımızın ilk kızgınlık dönemleri ortalama olarak 6 aydan sonra başlamaktadır. Irklarına ve cinslerine göre farklılık gösteren bu durum, bazı zamanlar 10-20 ay arasında değişiklik gösterebilmektedir. Köpeğiniz ilk kızgınlık dönemine girdiğinden itibaren çiftleşmeye başlayabilir. Bu nedenle köpeğiniz için çok temkinli olmanız gerekir. Eğer köpeğiniz sürekli dışarı çıkıyorsa gebe kalma ihtimali çok yüksektir. Köpeğinizin kızgınlık dönemine girdiğini bazı belirtiler sayesinde anlayabilirsiniz.

Dişi ve erkek köpeklerde kızgınlık belirtileri farklılık göstermektedir. Örneğin dişi köpeklerde vajinasından akıntı ve kan gelmesi gibi belirtilerle belli olurken, erkek köpeklerde ise yastıklara sürtünme gibi davranışlar görülebilir. Ortak özellikleri olarak çok enerjik ve hareketli olurlar. Aynı zamanda sinirli ve agresif olduklarıda gözlenmiştir. Köpeğinizin kızgınlık döneminde hamile kalmasını istemiyorsanız, gün içerisinde onunla oyunlar oynayarak yorgun düşmesini ve gününü uyuyarak geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Köpekler Yılda Kaç Kez Çiftleşir?

Köpekler ne zaman çiftleşir öğrendikten sonra yılda kaç kere çiftleştiklerini duyduğunuz zaman çok şaşıracaksınız. Dişi köpekler genellikle 1 yıl içerisinde 2 kere çiftleşirler. Ancak erkek köpeklerde bu sayı çok daha fazladır. Yapılan araştırmalara göre erkek köpekleri gün içerisinde 5 kere, 1 yıl içerisinde ise yaklaşık 720 kez çiftleşebileceği gözlemlenmiştir. Dişi köpeklerin bu kadar az çiftleşmesinin sebebi bir çiftleşme sonrası hamile kaldıklarından dolayı cinsel istekleri kaybolur. Ancak erkeklerde böyle bir durum olmadığından dolayı 1 günde 5 farklı köpekle çiftleşebilir.

Eğer dişi köpeğinizin hamile kaldığından şüpheleniyorsanız, size en yakın veterinere giderek kaç yavrusu olacağı gibi bilgileri öğrenebilirsiniz. Veterinerbul sayesinde size en yakın veterineri bulabilir ve köpeğinizi muayene ettirebilirsiniz. Köpeklerde gebelik ciddi bir durum olduğundan dolayı tedbiri elden bırakmamalı ve köpeğinizle hiç olmadığı kadar yakından ilgilenmelisiniz.

Cevap yazın