Köpeğiniz gebe kaldıktan sonra bu süreci yakından takip etmelisiniz. Doğum yaklaştığı zaman yapmanız gereken bazı önemli maddeler olduğundan hazırlıksız yakalanmamak için köpekler kaç ayda doğurur bilmeniz gereken bir durumdur.

Köpekler Kaç Ayda Doğurur?

Köpek dostlarımızı kısırlaştırmamız doğum sırasında oluşabilecek tehlikeleri engellediğinden dolayı en çok tercih edilen yöntem olsa da, bazı köpek sahipleri bunu tercih etmemektedir. Aynı zamanda çoğu sokak köpeği maalesef ki bu kadar şanslı değildir. Zor koşullarda büyüyen hayvanların yeterli bakımı sağlanmadığı için hamilelik ve doğum süreçleri çok zorlu geçmektedir. Köpekler kaç ayda doğurur ve doğum sırasında neler yapılabilir gibi bilgileri bilmemiz olası bazı durumlarda çok işimize yarayabileceğinden, bu yazımızı okumanızda fayda vardır.

Köpeklerin çiftleştikten sonra doğum süresi yaklaşık 57 gün ile 70 gün, yani 2 ay gibi bir süredir. Bu süreç içerisinde köpeğiniz için stresli bir dönem olacağından onun her zaman yanında olduğunuzdan emin olmalısınız ve ilginizi eksik etmemelisiniz. Gereken ilgi gösterilmediğinde depresyona ve strese girebilirler.  20. Günden itibaren gebelik belirtilerini görebilirsiniz. Belirtilerden bazıları köpeğinizden vajinal akıntı gelmesi, karnının ve meme uçlarının şişmesi gibi belli olan belirtilerdir. Bu belirtileri gördüğünüzde köpeğinizin hamile olduğunu anlayabilirsiniz.

Köpeğim Doğuramıyor Ne Yapmalıyım?

Öncelikle köpeğinizin doğurması in uygun, sıcak ortamı hazırladığınızdan emin olmalısınız. Bu sayede doğum sırasında kendisini rahat hissedecektir. Doğum işlemini genel olarak kendi kendilerine halledebilirler. Başlarından ya da kuyruklarından çıkmaları gayet normal bir durumdur. Köpekler doğduktan sonra anne köpek göbek bağını çiğneyecektir.

Ardından yalayarak köpekleri temizleyecektir ve yavrular emmeye başlayacaktır. Eğer köpeğiniz doğumu tamamlayamıyorsa acilen bir veteriner hekimi çağırmalısınız. Erken müdahele sayesinde yavruların sağlıklı doğmasını ve olası durumlarda müdahale gerektiğinde köpeğiniz  profesyonel yardımla sağlıklı bir şekilde doğumu tamamlayacaktır.

Cevap yazın