Köpekler dünyayı nasıl görür sorusu çocukken mutlaka aklınıza gelmiştir. Köpeklerin görüşleri hakkında bir sürü farklı fikir ortaya atılmaktadır ancak hangisinin doğru olduğundan emin değilseniz, bugün bu yazımızı sizler için yazdık. Can dostlarımız köpeklerimiz dünyayı nasıl görüyormuş birlikte bakalım.

Köpekler Dünyayı Nasıl Görür?

Köpek dostlarımız en fazla beslenen evcil hayvanlardan birisidir. Bunun sebebi bizlere karşı çok cana yakın ve sevecen olmalarıdır. İnsanlarla çok iyi anlaşabilen köpekler uzun yıllar boyunca bizim yanımızda olmuştur. Eğer sizde köpeklerle ilgileniyorsanız ve köpekler hakkında bilgi almak istiyorsanız köpekler dünyayı nasıl görür mutlaka merak etmişsinizdir. Küçüklüğümüzden beri köpeklerin dünyayı siyah beyaz olarak gördüğü söylensede, bu konu hakkında detaylı araştırma yapmış olan araştırmacı ve bilim insanlarının görüşlerine bir bakalım.

Can dostlarımız köpekler hakkında yapılan araştırmalara göre dünyayı tam olarak biz insanların gördüğü gibi görmediklerini söyleyebiliriz. İnsanlarda ve köpeklerde, gözümüzün içerisinde bulunan retina denilen sinir hücresi sayesinde gün içerisindeki renkleri, görselleri ve detayları görebiliriz. Köpeklerde retina insanlarda olduğu kadar gelişmediğinden dolayı, bazı renkleri ayırmakta güçlük çekebilirler. Bir benzetme yapacak olursak, köpeklerin dünyayı aynı renk körü olan bir insanın gördüğü gibi gördüğünü söyleyebiliriz. Kırmızı ve yeşil renklerini ayırmakta zorluk çekerler.

Köpek dostlarımız gündüzleri renkleri ayırt etmekte zorlansada, Gece görüşleri sayesinde mükemmel avcılardır. Köpeklerin gözünün içerisinde gece görüşlerini etkileyen özel bir retina vardır. Bu sayede gece görüşleri gündüz olduğundan çok daha gelişmiştir. En ufak hareketleri bile algılayabilen köpekler, sevimli  dostlarımız olmakla birlikte av gibi özel alanlarda da kullanılmaktadır.

Köpekler Dünyayı Siyah Beyaz Mı Görür?

Genel olarak köpekler hakkında dünyayı siyah ve beyaz olarak gördükleri düşünülsede, bu bilgi tamamen yanlıştır. Köpekler dünyayı siyah ve beyaz olarak görmezler. Yalnızca yeşil ve kırmızı renklerini ayırt etmekte zorluk çektikleri bilinmektedir. Mavi ve sarı gibi renkleri net bir şekilde görebilirler. Gece görüşlerinin bu kadar ileri olması sebebiyle köpeklerimizin bahçelerimizde bekçi olarak konulduğu da sıkça görülmüştür.

Bazı durumlarda köpeğiniz doğuştan kör olabilir, ya da zamanla görme yetisini kaybedebilir. Köpeğiniz doğuştan kör değilse ve tedavisi varsa, erken teşhis kurtulmasını sağlayabileceğinden eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız size en yakın olan veteriner hekime gitmeniz gerekmektedir. Veterinerbul sayesinde size en yakın veterineri bulabilir ve endişenizi giderebilirsiniz.

Cevap yazın