Kedilerde hamilelik çok fazla görülen ve doğal bir olaydır. Kedi sahipleri olarak kedimizin sağlıklı bir şekilde bu süreci atlatabilmesi ve nesillerini devam ettirebilmeleri için gerekli olan bu durumun belirtileri nedir, neler yapmalıyız gibi sorularımıza yanıt bulmalıyız.

Kedilerde Hamilelik

Çoğu kedi sahibi kedilerini kısırlaştırsa da bazıları kedisinin anne olup yavrularının sağlıklı bir şekilde doğmalarını ister. Bu nedenle kısırlaştırma yöntemi evcil hayvanlarımız için daha sağlıklı olsa da, kedilerde hamilelik nadir görülen bir durum değildir. Dişi kediler her yıl doğum yapabilir. Doğumdan 3 hafta sonra kızışma dönemine girip tekrar hamile kalabilir. Kediniz 4 aylıktan büyükse ve çiftleşti ise, hamile kalma oranı yüksektir.

Kedilerde Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

 Gebelik süreleri 67 gün yani yaklaşık 2 ay sürer ve karnı yavaş yavaş büyümeye başlar. İlk haftalar Karnının büyümesi gayet normaldir ve endişelenmeniz gereken bir durum yoktur. 30 gün sonrasında değişimi fark edebilirsiniz.  Kedilerde hamilelik belirtilerinin bazıları şu şekildedir;

  • Kedinizin hamilelik döneminde iştahı çok fazla açılır. Bu nedenle normalden daha fazla yemek yemeye başlayabilir, ancak bu sizi endişelendirmesin. Bu durum gayet normaldir.
  • Mide bulantısı, kusma belirti olabilecek bir diğer durumdur. Kedinizin bu dönemlerde kusması normaldir.
  • Meme uçlarının şişmesi, renginin açılması da bu belirtiler arasındadır.

 Eğer belirtileri anlayamadıysanız ve gebelikten şüpheleniyorsanız, bir veteriner kliniğindeki hekime görünmeniz aklınızdaki soruları giderecektir.

Hamile Kedi Ne Zaman Kontrole Götürülmeli?

Kedinizin hamilelik belirtileri göstermeye başladıysa 16. Gününden sonra veteriner hekime gidip karnına ultrason ile baktırabilirsiniz. Bu sayede veteriner kedinizin içerisinde kaç adet yavru olduğu hakkında tahminde bulunabilir. Kedinizin doğumu yaklaştığı zaman yatabileceği rahat bir bölge arar ve anormal bir durum olmadığı sürece doğumu kendi kendine halledebilir.

Herhangi bir aksilikte profesyonel birinden yardım istemekten çekinmeyin. Doğumundan sonra kedinizin strese ve depresyona girmemesi için onu rahat ve güvende hissettirdiğinizden emin olun. Doğum çok yorucu geçtiğinden uzun bir süre dinlenmeye ihtiyacı olacaktır. Yanında her zaman taze yemek ve su bulundurmayı unutmayın.

Cevap yazın