Kediler yaradılışlarından dolayı sahipleriyle, diğer insanlarla ve hayvanlarla sürekli iletişim halinde olan canlılardır. Kedi sahipleri veya evcil hayvanı olmayıp Kedileri sadece ev ortamının dışında gören insanlar bazı durumlarda Kedilerin hırlamasına maruz kalır, bu gibi durumlarda insanların aklına gelen ilk soru

Kediler neden hırlar şeklinde oluyor. Bu yazıda, Kedilerin hırlama refleksinin hangi sebeplerden ötürü gerçekleştiğini inceleyeceğiz.

Kediler Neden Hırlar?

Kedi dostlarımız; sadık, koruyucu ve bağlı olmalarıyla bilinen canlılardır. Kediler doğaları gereği sürekli iletişim kurma ihtiyacı duyar. Sevimli dostlarımız korku, üzüntü, sevinç, heyecan, koruma ve korunma gibi hissiyatlarını göstermek ister. Kedilerin iletişim kurma yöntemlerinden biri de hırlamadır. Kedilerin hırlaması çoğu zaman insanlara korkutucu geliyor.

Bu korkutucu gözüken durum Kediler neden hırlar sorusunu akıllara getirse de, sevimli dostlarımız aslında bizlere farklı şeyler anlatmaya çalışır. Evcil hayvanımız veya sokakta karşılaştığımız her hangi bir Kedi hırlamaya başlıyorsa, kedinin hırlamasına neden olan şeyi bularak, duruma göre hareket etmekte fayda var. Kedilerin hırlama nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Kedi tedirgin ve korkmuş olabilir. Karanlık, duyduğu her hangi bir ses veya gördüğü korkutucu görüntüden dolayı hayvan korkup hırlayabilir. Kedi kendisini tehlikede hissettiği takdirde öncelikle bedensel olarak tepki verir, ardından hırlamaya başlar.

İçgüdüsel olarak hırlayıp karşısındakini korkutmak ister ve kendini koruma altına alır. Kediler, duygularını yoğun yaşayan canlılardır. Çok heyecanlı olduklarında hırlayabilirler. Bu gibi durumlarda hırlama sesleri amacını belli eder.

Kediler oldukça sadık hayvanlardır. Bunun yanında sevdiği canlıları da bir o kadar sahiplenirler. Benimsedikleri insanları ve eşyaları kaybettiklerinde çok üzülürler. Benimsemiş oldukları şeye zarar verilirse veya onlardan alınmaya çalışılırsa sergileyecekleri tepki hırlayarak tepki vermek olacaktır.

Sevimli dostlarımız Kedilerin de her canlı gibi, çeşitli sebeplerden ötürü ağrıları ve sıkıntıları olabilir. Bu tarz durumlarda Kedi kendini ifade edebilmek için hırlamaya başlar.

Kedi Hırlaması Ne Anlama Gelir?

Kediler, çeşitli sebeplerden ötürü hırlama refleksi gösterebilirler. Bu tarz durumlarda korkmak yerine kediyii anlamaya çalışıp duruma göre hareket etmekte fayda var. Çünkü kediyi anlamaya çalışmadan ani, yanlış bir hareket sergilendiğinde kedinin olumlu duygular içindeyse saldırganlaşması, olumsuz duygular söz konusuysa daha da asabileşmesi söz konusu olabilir.

Kedinizin neden hırladığını hala anlayamadıysanız en yakın veteriner kliniklerinden birisine giderek konu hakkında profesyonellerden destek isteyebilirsiniz. Kedilerin dünyasında hırlama boş yere, anlamsızca yapılan bir eylem değildir. Altında mana aramak en doğrusu olacaktır.

Cevap yazın