Kedinizin Hamile olduğunu öğrendiğinizde aklınıza ilk gelecek olan soru kediler ne zaman sütten kesilir olacaktır. Birbirinden tatlı olan yavru kedilerimiz için bu sorunun cevabını bilirseniz kedinize sağlıklı bir şekilde büyütmeye bir adım daha yaklaşırsınız.

Kediler Ne Zaman Sütten Kesilir?

Minik kedi dostlarımız sahiplendiğimiz andan itibaren hayatlarımıza neşe katarak bizi mutlu ederler. Bizimde onları mutlu edebilmemiz için kedi dostlarımız hakkında bazı bilgileri bilmemiz gerekmektedir. Kedi sahiplenmeye karar verdiyseniz, özellikle kediniz yavru ise kediler ne zaman sütten kesilir bilmeniz gerekmektedir. Süt her hayvanın doğduğu zamandan itibaren belirli bir aya gelene kadar mutlaka tüketmesi gereken bir besindir.

Kedilerin sütten kesilmesi için belirli bir zaman vardır. Yapılan araştırmalara göre yavru kedinizin gelişmesi için ilk 7 hafta boyunca anne sütü tükettiğinden emin olmalısınız. Aynı zamanda anne kedinin sütü kedinizi bazı bulaşıcı hastalıklardan ve mikroplardan koruyacağı için, kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Kediniz bir süre sonra normal besinleri de yemeye başlayabilir. Bu besinlere örnek olarak içerisinde pişmiş tavuk ve hindi gibi yiyecekleri verebilirsiniz. Ancak et verdiğiniz zaman küçük parçalara ayırdığınızdan emin olmalısınız. Gerekli besinleri almadığı takdirde kediniz sağlıksız bir şekilde büyüyebilir, ve bu durum ileride farklı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kediler Kaç Aylıkken Mama Yemeye Başlar?

Yavru kediler ne zaman sütten kesilir bildikten sonra bir diğer öğrenmeniz gereken konu ise kaç aylıkken mama yemeye başladıklarıdır. Anne sütünün kesilmesi için en uygun olan zaman 7 haftadan sonrası olarak kabul edilse de, 4 haftalık olduklarından itibaren çok sık olmamak şartıyla katı mama vermeye başlayabilirsiniz. Bunun için kedinizin kaç aylık olduğuna göre özel mamaları tercih edebilirsiniz.

Kedinizin hamile olduğunu öğrendiğinizde doğacak yavrular için büyük sorumluluk almanız gerekir. Kedinizin yavrusuyla yakından ilgilenmeli ve sevginizi ondan eksik etmemelisiniz. Yavru kediniz yemek yemiyorsa ve hasta olduğundan şüpheleniyorsanız, Veterinerbul ile size en yakın veterineri bulabilir ve kedinizi muayene ettirebilirsiniz.

Cevap yazın