Kedilerin temizlikleriyle ünlü olduklarını hepimiz biliyoruzdur. Her zaman temiz görünen kediler nasıl temizlenir sorusu herkes tarafından çok merak edilen bir soru haline gelmiştir. Kedilerin temizlenmeyi sevip sevmedikleri ve nasıl temizlendikleri gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulacaksınız.

Kediler Nasıl Temizlenir?

Kedi dostlarımızı hayatımızın her yerinde görmemiz mümkündür. Evlerimizde, iş yerlerimizde, sokaklarda, dışarıda ve aklınıza gelebilecek her türlü yerde kedilerimiz bizlerle birliktedir. Minik kedi dostlarımız olmazsa hayatımız asla yeteri kadar güzel olmazdı. Kedilerin sık sık kendilerini temizledikleri sizinde dikkatinizi çekmiştir. Kediler nasıl temizlenir düşündüğümüzde hepimizin aklına aynı şey gelmektedir.

Kedilerimizin sık sık kendini yaladığını görmüşsünüzdür. Bunun sebebi kendilerini pis hissettikleri zaman bu şekilde temizlenmeleridir. Kedilerin dilinde bulunan bir madde olan antiseptik sayesinde kendilerini çeşitli bakterilerden korurlar ve temizlerler. Bunun yanında bazı durumlarda kedilerimizin kendini yalaması yetmez ve bizim devreye girmemiz gerekir ve kedilerinizi veterinerlerden alınan şampuanlarla ve spreylerle temizlemeniz önerilmektedir.

Kedilerin sudan hoşlanmadığını küçüklüğümüzden beri duymuşuzdur. Aslında bu doğru değildir. Kediler sudan hoşlanır ancak ıslanmaktan hoşlanmazlar. Bazı zamanlarda kediniz kendi kendine bir su birikintisine girmek bile isteyebilir. Bu durum tamamen kedinize bağlıdır. Kedinizi yıkarken suyun soğuk veya sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda kediniz yıkanmaya mecbursa yıkayacağınız zaman tırnaklarını kesmeniz, sizi tırmalaması gibi durumları engelleyecektir.

Kediler Temizlenmeyi Sever Mi?

Kediler nasıl temizlenir bahsettikten sonra kedilerin temizlenmeyi sevip sevmediklerinden bahsetmemek olmaz. Kediler temizlenmeyi çok severler ve pislenmekten nefret ederler. Kendilerini pis hissettikleri zaman hemen kendilerini yalamaya başlayacaklarını görebilirsiniz. Unutmamanız gereken bir diğer gerçek ise kedilerin ıslanmaktan hoşlanmadığıdır. Bu sebeple kediniz kirlendiyse, yıkamanız gerekiyorsa ancak bunu istemiyor ise veterinerlerden bulabileceğiniz çeşitli spreylerle kedinizi temizleyebilirsiniz.

Kedinizin kirlendiğini görüyorsanız ancak kendini temizleyemeyecek kadar yorgun gözüküyorsa ve gün içerisinde eskisi kadar hareket etmediğini fark ettiyseniz, hasta olabileceğinden dolayı Veterinerbul ile size en yakın veterineri bularak kedinizi muayene ettirebilirsiniz. Kedinizin sağlığı her şeyden önemli olduğundan dolayı bu gibi durumlar için her zaman tetikte olmalı ve önleminizi almalısınız.

Cevap yazın