Kedinizin gebe olması her ne kadar riskli bir işlem gibi gözükse de bir kedi nasıl doğum yapar bildikten sonra endişelenmeniz gereken bir durum yoktur. Her canlının neslini sürdürebilmesi için gereken tamamen doğal bir durumdur. Endişelerinizi en aza indirmek ve rahatlamanız için size kedilerin nasıl doğum yaptığını bu yazımızda anlattık.

Kedi Nasıl Doğum Yapar?

Kediler bildiğimiz gibi memeleri hayvanlar arasındadır. Sağlık açısından evcil kedilerinizi kısırlaştırmak en iyi çözüm olsa da, çiftleştirmeyi seçenlerde vardır. Bu nedenle bir kedi nasıl doğum yapar bilmeliyiz. Kediler normalde 9 aydan önce üreyemezler, ama bazı kedi cinslerinde ve bazı özel durumlar sebebiyle 6-12 ay arasında da üremeye başlayabilirler. Çiftleştikten sonraki 24 saat içerisinde bazı belirtileri göstermeye başlarlar. İştahlarının açılması, meme uçlarının normalden daha koyu bir kırmızı renk alması, karnının büyümesi gibi.

Kediler doğum yapacağı zaman rahat edebilecekleri temiz ve sıcak bir ortama ihtiyaçları vardır. Çoğu kedi doğumu kendi başına halledebilir. Doğum sırasında kasılmalar başlar ve kediniz yüksek sesle bağırabilir. Yavrular doğarken kedinin içerisinde bulunan keseyi yırtmaları gerekir. Anne kedi bunu kendi kendine yapabilir, ancak yapmıyorsa keseyi dikkatlice sizin kesmeniz gerekir.

Doğum bittiğinde anne kedi yavrularını kuruyana kadar yalayacaktır. Bazı durumlarda kediniz doğumu yaptıktan sonra bitkin düşebilir. Bu gibi durumları yavruları aynı annesinin yapacağı gibi temiz bir havluyla kurutmanız gerekir.

Veteriner Hekimler Kedi Doğumuna Yardım Eder Mi?

Doğum zamanı yaklaşan kedinizin sancıları başladıysa ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız size en yakın veteriner hekimden yardım almanız gerekmektedir. Kedi doğumu hakkında bilgili oldukları için en rahat ve güvenli bir şekilde kediniz doğum işlemini tamamlayacaktır. Aynı zamanda doğum sonrası oluşabilecek herhangi bir aksilik olursa ilk müdahaleyi kısa sürede yapacaklarından emin olabilirsiniz.

Veteriner Kedi Doğum Ücretli Mi?

Kedinizin doğumu tamamlayamaması gibi durumlarda endişelenmenize gerek yoktur. Hayati bir tehlike olmaması için yavrular uzman veteriner klinikleri tarafından sezaryen yöntemiyle alınırlar. Sezaryen kedi doğumu ücreti ortalama 2300 tl civarındadır. Kedi nasıl doğum yapar konusunda tecrübeli olduklarından size ve can dostunuza gereken yardımı yapacaklardır.

Cevap yazın